Ovaj bend je poznat po svojim jako moćnim nastupima zbog kojih se osećate kao da šetate sa vikinzima. Frontmen sastava, Einar Selvik, izjavio je u jednom intervjuu da su njihovi nastupi više od same muzike i zabave, već predstavljaju jedno posebno doživljajno iskustvo. Zbog toga, ne žele da im se performansi pretvore u mehaničku radnju, već je cilj da ostvare komunikaciju sa publikom, i to komunikaciju, koja dolazi iz srca. Upravo zato, Wardruna održava ograničen broj koncerata godišnje i nije iznenađenje da se fanovi širom sveta takmiče ko će prvi doći do svog mesta. Vest da grupa dolazi u Beograd obradovala je i mnoge zaljubljenike u ovu muziku širom Srbije.
Zbog čega je ovaj bend tako poseban?
Einar Selvik osnovao je bend 2003. godine sa željom da ljudima približi nordijsku kulturu i mitologiju, a time i ukaže na mnoga popularna, a ipak pogrešna stanovišta vezana za vikinge i nordijsku tradiciju. Naime, Selvik je istakao kako je ovaj projekat inspirisan starom tradicijom Skandinavije, ali sa težnjom da se stvori nešto savremeno i novo. Tada je, takođe, govorio i o tome da se o nordijskom nasleđu i vikinzima često govori sa dozom nelagodnosti, koja se javlja zbog načina na koji su fašisti govorili o ovoj tradiciji, odbacujući stvarnu istoriju paganstva koja je multietnička i jako raznovrsna. Selvik je dodao kako je on zainteresovan za kulturu, bilo slovensku, sibirsku ili afričku, kao i to da, ako bismo zašli dovoljno duboko u prošlost, uočili bismo mnoge sličnosti u tom diverzitetu kultura i da smo svi povezani. Upravo taj antifašistički kontekst stoji iza programa Wardrune, kao i težnja da razruše neke od mitova vezanih za vikinško društvo koji su rasprostranjeni u medijima, a ponekad su karikirani i pogrešno interpretirani.
Sam naziv Wardruna znači zaštitnik runa, i njihova čuvena trilogija Runaljod (Zvuci runa) fokusira se na najstariji oblik runskog alfabeta kojim su se služili germanski narodi – futark. Svaka runa ima svoje magično značenje, ali je Selvik odlučio da u ovom delu prati sopstveni sistem runa kojima je ispričao nordijsku mitologiju od „nastanka do nestanka i novog rođenja“.
Prvi deo, Ginnungagap, jeste priča o nastanku i prvobitnoj praznini koja je bila toliko velika da bismo mi, ljudi, poludeli kada bismo mogli da je u potpunosti sagledamo. Drugi album se zove Yggdrasil – drvo života koje spaja svet ljudi, bogova i divova. Na ovom albumu nalaze se neke od najpoznatijih pesama kao Fehu, prva runa koja označava stoku i bogatstvo i Sowelu, jedna od najjačih runa koja označava toplotu i sreću. Tekst govori o vuku koji je lovio Sunce preko nebesa. Tokom Ragnaroka, još jedne pesme na ovom albumu, vuk stiže i guta Sunce što se u nordijskoj mitologiji predstavlja kao kraj sveta. Ovom pesmom se sastav i proslavio, s obzirom na to da je ona korišćena u poznatoj seriji Vikinzi (History Channel) čijem je saundtreku Wardruna znatno doprinela, a čak se i sam Selvig oprobao u ulozi vikinga.
Ipak, Selvig je želeo da skrene pažnju na to da, prema nordijskoj mitologiji, posle apokalipse dolazi do ponovnog rođenja, pa on objavljuje i treći album upravo pod nazivom Ragnarok koji počinje pesmom Tyr. Pesma se odnosi na snagu, borbu i pobedu i važi za jednu od najmoćnijih u čitavoj trilogiji.
Posle ove trilogije, objavili su i svoj poslednji album 2018. godine pod nazivom Skald koji je snimljen uživo u studiju. U okviru albuma, nalaze se drugačije verzije njihovih poznatih pesama: Fehu, Helvgen, Völuspá.
Instrumenti benda Wardruna
Muziku stvaraju različitim nordijskim instrumentima kao što su bubnjevi od životinjske kože, violine, frule, drombulje i kozji rog. Služe se i mnogim prirodnim zvucima, kao na primer - pucketanje vatre, udarac kamena o kamen i žubor vode. Neke od pesama snimane su na otvorenom, a ponekad i tokom određenog godišnjeg doba kako bi „uhvatili“ željeni zvuci, kao što je, na primer, cvrkut ptica. Pesme pevaju na staronordijskom jeziku, prisutan je i muški i ženski vokal, a u nekim delovima javlja se i moćni hor koji doprinosi snazi pesme.
Wardruna nas poziva na jako interesantno putovanje do nordijskih korena. Njihova muzika budi osećaj kao da se nalazite među skandinavskim precima, ali i fantastičan osećaj snage koji dolazi iz nordijske mitologije. Ne propustite da i uživo doživite ovaj spektakularni nastup koji nas očekuje u maju sledeće godine!
Ulaznice za Wardrunu u Sava Centru dostupne su Ticket Vision prodajnim mestima, kao i online na www.tickets.rs.
Sofija Ranković je student treće godine Filološkog fakulteta na odseku za skandinavske jezike, književnosti i kulture sa švedskim kao glavnim jezikom. Oduvek je bila zainteresovana za upoznavanje različitih kultura. Skandinavska kultura ju je posebno oduševila, pa otuda i želja za studiranjem skandinavistike. Veliki je ljubitelj prirode i životinja, a jedna od tema kojima želi da posveti svoju pažnju je i ekologija koja je jako aktuelna u švedskom društvu. Slobodno vreme voli da provodi u prirodi sa porodicom i prijateljima, uživa da gleda dokumentarce i serije, a velika ljubav joj je i pozorište. Skromnost je osobina koju posebno ceni, a smatra da je jednakost među ljudima ono čemu treba težiti. Sofija želi da popularizuje tendencije zastupljene u skandinavskim zemljama i u Srbiji, kako bi se probudila svest ljudi u cilju napretka.